Pizza
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 971kj (233 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 971kj (233 calories/kcal) |
| Fiber | 2.4 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 9.76g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.76g |
| Saturated Fat | 4.27g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 58.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 4.3g |
| Score | 10 |
| Sodium | 561mg |
| Sodium Points | 6 |
| Sodium Value | 561mg |
| Sugars | 2.44g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.44g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sodebo,la Pizz La Pizz Chèvre Affiné Lardons (Similarity score: 6.40)
- Auchan Pizza Chèvre Lardons 180g Auchan (Similarity score: 7.04)
- Sodebo,le Rustic Le Rustic Jambon Fumé Brie Beurre Léger Et Fines Herbes (Similarity score: 7.21)
- Argel Pizza 4 Fromage (Similarity score: 10.19)
- Cauliflower Pizza (Similarity score: 10.58)
- Spar Hüttenbrot Weizenbrot Mit Tomate Mozzarella (Similarity score: 11.16)
- Pizza Diavola (Similarity score: 11.70)
- Pizza Al Salamino (cotta In Forno A Legna) (Similarity score: 11.70)
- Pizza Integrale Margherita (Similarity score: 12.40)
- Amnon's Pizza Amnon's Pizza, Large Pizza Slices (Similarity score: 12.83)
- Medium Five Cheese Mozzarella, Provolone, Cheddar, Parmesan & Romano Cheeses Pizza (Similarity score: 13.48)
- Cauliflower Crust Pizza (Similarity score: 13.86)
- Crai Pizza Wrustel E Patatine (Similarity score: 14.20)
- Ametller Origen Pizza Escalivada I Formatge De Cabra (Similarity score: 14.28)
- Cora Pizza Chèvre Cuite Au Feu De Bois 440 Grammes (Similarity score: 14.56)
Ingredients List
- Honey Wheat Pizza Crust
- Pizza Sauce
- 4 Cheese Blend
- Parmesan
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)