Pizza
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 11.96g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.96g |
| Saturated Fat | 3.8g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 43.67816091954023% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 43.7% |
| Saturated Fat Value | 3.8g |
| Score | 11 |
| Sodium | 554mg |
| Sodium Points | 6 |
| Sodium Value | 554mg |
| Sugars | 6.52g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 6.52g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Supreme Pizza (Similarity score: 6.52)
- Cheese Pizza (Similarity score: 10.12)
- Thin Crust Supreme Pizza (Similarity score: 10.57)
- Cora Crêpes Jambon Emmental (Similarity score: 10.96)
- Italian Sausage, Applewood Smoked Bacon Pizza, Smoked (Similarity score: 11.23)
- Wal Mart Stores Inc Rising Crust Supreme Pizza (Similarity score: 11.57)
- Rising Crust Pepperoni Pizza (Similarity score: 12.49)
- Auchan Pizza 2 Saumons Mozza Et Aneth (Similarity score: 12.57)
- Pizza Saumon (Similarity score: 13.04)
- Digiorno Chicken Bacon Ranch Rumble Grilled White Meat Chicken, Applewood Smoked Bacon Over A Ranch Rumble Sauce With A Bacon & Cheese Stuffed Crust Pizza, Chicken Bacon Ranch Rumble (Similarity score: 13.05)
- Findus Speed Pocket Saucisse Fromage Ketchup (Similarity score: 13.13)
- Sodebo La Pizza Chorizo (Similarity score: 13.35)
- Kickin' Chicken Cheddar Chicken Breast And Mild Cheddar Natural Cheese In Wheat Bread (Similarity score: 13.37)
- Giovanni Rana Pfannen Gnocchi Carbonara (Similarity score: 13.83)
- Leaderprice Pizza Jambon Speck & Mozzarella (Similarity score: 14.25)
Ingredients List
- Dough
- Salt
- Sugar
- Wheat Flour
- Soya Oil
- E472e
- Dextrose
- E412
- Malted Wheat Flour
- E450i
- Soya Lecithin
- Flour
- E300
- Bakery Enzyme
- Chicken
- Bbq Sauce
- Cheddar
- Mozzarella
- Bacon
- Green Onion
- Water
- Contains 2% And Less Of Each Of The Following
- Vital Wheat Gluten
- Cultured Wheat Flour
- Partially Hydrogenated Soybean Oil
- Butter Natural Flavouring
- And Beta Carotene
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)