Pitenis Auberginensalat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1381kj (331 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1381.0kj (331 calories/kcal) |
| Fiber | 2.2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 56 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 56.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 2.4g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.4g |
| Saturated Fat | 5.5g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 17.1875% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 17.2% |
| Saturated Fat Value | 5.5g |
| Score | 12 |
| Sodium | 543.9999999999999mg |
| Sodium Points | 6 |
| Sodium Value | 544.0mg |
| Sugars | 2.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tesco,wicked Kitchen Orange Pumpkin Pesto (Similarity score: 36.09)
- Gourmet Pesto Gegrilltes Gemüse (Similarity score: 40.04)
- Edeka Rote Beete Merrettich (Similarity score: 41.18)
- Dmbio,dm Bio Streichcreme Rote Bete Meerrettich (Similarity score: 41.86)
- Alnatura Streichcreme Rote Bete Meerrettich (Similarity score: 42.99)
- Gourmet Finest Cuisine,aldi Gourmet Spinat&fetakäse Pesto (Similarity score: 43.94)
- Zwergenwiese Zwergenwiese Papucchini Brotaufstrich (Similarity score: 45.37)
- U Fajita Kit (Similarity score: 49.02)
- Manna Burger (Similarity score: 50.37)
- Dm Bio Steichcreme Gartenkräuter (Similarity score: 51.46)
- L'assiette D'antoine Mousse De Foie Forestière (Similarity score: 53.63)
- U Burrito Kit (Similarity score: 54.77)
- El Manar Filet De Thon À L'huile D'olive (Similarity score: 57.78)
- Marché Franprix Cake Aux Légumes (Similarity score: 57.81)
- El Manar Thon Entier À L'huile D'olive Vierge (Similarity score: 58.19)