Pita chips
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1184kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1184kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 4.3 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 4.35g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.35g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 0 |
| Sodium | 272mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 272mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Un Tuna Deli Style Chickpea Salad, Un Tuna Deli Style (Similarity score: 15.07)
- Organic Bakery Inc Rench Country Boule (Similarity score: 18.69)
- Asda 4 Plain Nans (Similarity score: 20.87)
- Light Garlic Hummus (Similarity score: 21.44)
- Morning Round Pita Bread (Similarity score: 21.63)
- Picard Gaufres (Similarity score: 22.71)
- 10 Beignets (Similarity score: 23.46)
- Habanero Hummus (Similarity score: 24.77)
- Ronde Des Mers,marque Repère Rillettes De Thon (Similarity score: 25.43)
- The Essential Baking Company Kosher Challah (Similarity score: 25.67)
- Carrefour Veggie,carrefour Nuggets Blé, Oignons (Similarity score: 26.30)
- Hacendado Patatas Con Allioli (Similarity score: 26.44)
- Rillettes De Rascasse (Similarity score: 27.13)
- Rillette De Rascasse (Similarity score: 27.13)
- Cranberry Orange Snacking Rounds (Similarity score: 27.33)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Barley
- Water
- Yeast
- Parsley
- Seasoning Salt
- All Natural Canola Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)