Pita bread blanc
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1004kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1004kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.6666666666667g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.67g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 4 |
| Sodium | 306.66666666666805mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 306.7mg |
| Sugars | 2.6666666666667g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.67g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mediterranean Ring Bread (Similarity score: 12.81)
- Macrina Bakery Macrina Bakery, Sliced Giuseppe (Similarity score: 19.00)
- Nice Choice Nice Choice Cake Green Tea 227g (Similarity score: 20.34)
- Bistro Bacon Salad Kit, Bistro Bacon (Similarity score: 20.52)
- Cap Océan Rillettes De Thon Et Olives (Similarity score: 22.89)
- Krájený Houskový Knedlík (Similarity score: 23.53)
- Warburtons Warburtons Artisan Tiger Gluten Free 400g (Similarity score: 23.72)
- Dr Shar Usa Inc Sandwich Rolls (Similarity score: 23.77)
- Nice Choice Gâteau De Papaye (Similarity score: 23.78)
- Hunsty Gâteau D'ananas (Similarity score: 23.94)
- Enriched Pita Bread (Similarity score: 24.84)
- Beignet Légumes D'aubergines (Similarity score: 25.88)
- Macrina Bakery, Giuseppe Bread (Similarity score: 26.36)
- Publix Super Markets Inc Deli New York Style Potato Salad (Similarity score: 26.75)
- Kneadin' Bread White Bread (Similarity score: 26.84)