Pinto beans
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 356kj (86 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 356kj (86 calories/kcal) |
| Fiber | 6.9 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 5.38g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.38g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -3 |
| Sodium | 369mg |
| Sodium Points | 4 |
| Sodium Value | 369mg |
| Sugars | 0.77g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.77g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Southern Style Red Kidney Beans, Southern Style (Similarity score: 2.12)
- Kuner's Refried Black Beans, Real Lime Juice (Similarity score: 2.38)
- Great Northern Beans (Similarity score: 2.94)
- Kuner's Southwest Fire Roasted Chiles Refried Pinto Beans, Southwest Fire Roasted Chiles (Similarity score: 2.94)
- Signature Kitchens Butter Beans (Similarity score: 4.28)
- Southern Style Pinto Beans In Creole Sauce Seasoned With Pork (Similarity score: 4.55)
- Senora Verde Refried Beans (Similarity score: 4.66)
- Traditional Refried Beans (Similarity score: 4.66)
- Pinto Beans (Similarity score: 4.71)
- Heirloom Series Pinquito Beans (Similarity score: 4.76)
- Southern Style Navy Beans In Creole Sauce Seasoned With Pork, Southern Style (Similarity score: 5.50)
- Chili Beans (Similarity score: 5.51)
- Goya Black Bean Soup (Similarity score: 5.51)
- Goya, Goya Foods Inc Black Bean Soup (Similarity score: 5.51)
- Bush's Best Baby Butter Beans (Similarity score: 5.77)
Ingredients List
- Prepared Pinto Beans
- Water
- Salt
- Sugar
- E509
- Garlic Powder
- E385
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)