Pintade farcie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 996kj (239 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 996kj (239 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 15g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 15g |
| Saturated Fat | 6.1999998092651g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 34.444443384806114% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 34.4% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 11 |
| Sodium | 320.000004768372mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 320mg |
| Sugars | 2.5999999046326g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Salchichas Cocidas Frankfurt (Similarity score: 8.96)
- Minerva Sardines (Similarity score: 15.87)
- Billys Pan Pizza,billys,gunnar Dafgård Billys Pan Pizza Veggie (Similarity score: 17.50)
- Comtesse Du Barry Le Parmentier De Boudin Noir Aux Deux Pommes (Similarity score: 17.71)
- Mercadona 11 Panecillos (Similarity score: 20.81)
- Le Gaulois Paupiettes De Dinde X3 (Similarity score: 20.96)
- Le Gaulois Paupiettes De Dinde X4 S At (Similarity score: 20.96)
- Le Gaulois Paupiettes De Dinde X3 S Vide (Similarity score: 20.96)
- Le Gaulois Paupiettes De Dinde X4 S At (Similarity score: 21.06)
- Asda Asda Spicy Sausage Tortelloni (Similarity score: 21.22)
- Fluffy Mini Muffin Shaped Eggs With Country Style (Similarity score: 21.29)
- Capitaine Cook Sardines À L'huile D'olive & Piment D'espelette (Similarity score: 21.70)
- Appéti Marine Pavés De Saumon Beurre Persillé (Similarity score: 21.73)
- Arnie's Potato Rolls (Similarity score: 22.19)
- Delhaize Pizza Margherita (Similarity score: 22.81)