Pinson Pinson, violettes hard candies
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1548kj (370 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1548kj (370 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 14 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 55.56g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 55.56g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Su Sabor Cornstarch Custard Natilla (Similarity score: 1.62)
- Dulceplus Cola (Similarity score: 6.87)
- Tack Cheung Corporation Fun Factory Candy Co , Plastic Toy Mobile Phone With Compressed Candy (Similarity score: 7.86)
- Spongebob Squarepants Krabby Patties (Similarity score: 8.18)
- Dulceplus Gomas Sortidas Com Acucar (Similarity score: 8.78)
- Soho Sweet,soho Sweet Candy Soho Strawberry Creamsicle (Similarity score: 9.50)
- Southern Home, Bruno's Supermarkets Inc Southern Home, Spice Drops (Similarity score: 11.32)
- Supervalu, Supervalu Inc Supervalu, Spice Drops Mini (Similarity score: 11.32)
- Topco Associates Inc Spice Drops (Similarity score: 11.32)
- Spice Drops (Similarity score: 11.32)
- Winn Dixie, Winn Dixie Stores Inc Spice Drops (Similarity score: 11.32)
- Price Chopper Goodies Spice Drops Candy (Similarity score: 11.32)
- Disney, Imaginings 3 Disney, Fruit Gummies (Similarity score: 11.78)
- Disney Princess Gummies & Stickers (Similarity score: 14.47)
- Disney Minnie Gummies & Stickers (Similarity score: 14.47)
Ingredients List
- Sugar
- Glucose Syrup
- Acidifying Agent
- Grape
- Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)