Pink fruity ice cream with a sour blue raspberry swirl, frosting swirl and glitter candy bits, unicorn magic
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1059kj (254 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1059kj (254 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.3g |
| Saturated Fat | 6.9g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 54.58860759493671% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.6% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 15 |
| Sodium | 75mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 75mg |
| Sugars | 27.59g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.59g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Unicorn Dream Pink Fruity Premium Ice Cream With Sour Blue Raspberry Swirl, Frosting Swirl And Glitter Candy Bits (Similarity score: 0.00)
- Chocolate Therapy Ice Cream (Similarity score: 9.15)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 9.82)
- Turkey Hill Turkey Hill, All Natural Gelato, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 11.56)
- Rocky Road Ice Cream (Similarity score: 11.77)
- Picard Crème Glacée Lait D'amande Et Macaron Aux Amandes (Similarity score: 13.69)
- Super Store Industries Ice Cream (Similarity score: 13.74)
- Lochmead Farms Inc Ice Cream (Similarity score: 13.93)
- Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 13.94)
- Vanilla Fudge Chunk With Pretzels Ice Cream (Similarity score: 14.06)
- Foret Noire (Similarity score: 14.91)
- Ty Skorn Crème Glacée Café Noix De Pécan (Similarity score: 14.96)
- Country Dairy Premium Ice Cream (Similarity score: 15.53)
- Yuengling's Ice Cream Corporation Yuengling's, Ice Cream, Cinnamon Churro (Similarity score: 15.63)
- Brazilian Guava Cheesecake Ice Cream, Brazilian Guava (Similarity score: 15.64)
Ingredients List
- Milkfat
- High Fructose Corn Syrup
- Contains Less Than 2% Of Mono And Diglycerides
- Natural Flavouring
- E412
- E516
- E129
- E133
- E410
- E407
- Skimmed Milk
- Sweet Cream Buttermilk
- Frosting Swirl
- Sugar
- Sour Blue Raspberry Swirl
- Corn Syrup
- Glitter Candy Bits
- Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)