Pingviini Puffet Vanilja
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1257kj (301 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1257.0kj (301 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.9g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.9g |
| Saturated Fat | 5.3g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 54.639175257731964% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.6% |
| Saturated Fat Value | 5.3g |
| Score | 14 |
| Sodium | 136.0mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 136.0mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Eclair Au Café (Similarity score: 10.24)
- 7 Eleven Mint Ice Cream With Fudge Ribbon And Chocolate Cookies Pieces, Mint Cookies 'n Cream (Similarity score: 14.13)
- Cameo Torta Di Mele (Similarity score: 15.38)
- Mercadona Tarta De Leche Condensada Y Galleta Descatalogado (Similarity score: 15.66)
- Kroger Chocolate Creme Pie (Similarity score: 19.64)
- Bassetts Bassetts, Ice Cream, Peanut Butter Swirl (Similarity score: 20.12)
- Rich Products Corp Candy Bar Creamy Vanilla Ice Cream With Chocolate Sauce & Nestle Butterfinger Candy Pieces On A Fudge Topped Chocolate Cookie Crust With Whipped Topping Sundae Premium Ice Cream Cake, Candy Bar (Similarity score: 21.29)
- Tarte Au Citron (Similarity score: 21.82)
- Lemon Cake Roll With Creme Filling, Lemon Creme (Similarity score: 22.12)
- Betty Bossi,coop Anke Cale (Similarity score: 22.54)
- A Joaninha Dois,pastelerias Padarias Unités De Pâtisseries À La Crème (pastel De Nata) (Similarity score: 22.61)
- Snow's Nice Cream Co Inc Bart's Homemade, Peanut Butter Paradise Ice Cream (Similarity score: 23.27)
- Marie Callender's Frozen Pie Dessert, Blueberry, 39 Ounce (Similarity score: 23.34)
- Claim Jumper Blueberry Pie (Similarity score: 23.34)
- Vanilla Ice Cream With Chocolate & Perfect Peanut Butter Swirl & Chopped Peanut Butter Cup Candy (Similarity score: 24.52)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Salt
- Emulsifier
- Stabiliser
- Raising Agent
- Vanilla Flavouring
- Dextrose
- Skimmed Milk
- Sugar
- Cream
- Water
- Glucose Syrup
- Palm Oil
- Maltodextrins
- Whey Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)