Pingo Doce Gaspacho
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 197kj (48 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 197kj (48 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.80000001192093g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.8g |
| Saturated Fat | 0.60000002384186g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 16.666667770456325% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.7% |
| Saturated Fat Value | 0.6g |
| Score | 3 |
| Sodium | 311.999988555908mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 312mg |
| Sugars | 2.7000000476837g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- The Silver Plate San Marzano Blend Marinara (Similarity score: 8.49)
- Knorr Gazpacho Original (Similarity score: 11.69)
- Don Simon Gazpacho Tradicional (Similarity score: 11.83)
- Starlux Nuestro Gazpacho Organico (Similarity score: 13.16)
- Wild Oats Wild Oats Marketplace, Organic Chicken Pot Pie Soup (Similarity score: 13.31)
- Ecor Sugo All'arrabbiata (Similarity score: 13.45)
- Gaspacho (Similarity score: 13.63)
- Italian Specialties Group Llc Marinara Sauce (Similarity score: 14.05)
- Italian Specialties Group Llc Arrabiata Sauce (Similarity score: 14.05)
- Marinara Pasta Sauce, Marinara (Similarity score: 14.17)
- Marinara Sauce (Similarity score: 14.17)
- Colavita Colavita, Spicy Marinara Tomato Sauce (Similarity score: 14.34)
- Colavita Marinara Tomato Sauce (Similarity score: 14.34)
- Harry's Udon Noodle Soup With Chicken (Similarity score: 14.79)
- Coppola Coppola Sugo Montanara (Similarity score: 14.99)