Pimientos whole red
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 167kj (40 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 167kj (40 calories/kcal) |
| Fiber | 2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 0 |
| Sodium | 340mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 340mg |
| Sugars | 4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Habitant Soupe Minestrone (Similarity score: 8.33)
- Giannotti Giannotti, Premium Pasta Sauce (Similarity score: 11.49)
- Giannotti Giannotti, Premium Pasta Sauce, Spicy Marinara (Similarity score: 11.49)
- Delish, Walgreen Co Delish, Tomato & Basil Pasta Sauce, Tomato,basil (Similarity score: 12.58)
- Cento Cento, Hot Pasta Sauce, Sea Salt (Similarity score: 13.28)
- Signature Pasta Sauce (Similarity score: 14.33)
- Sun Harvest Organic Tomato Sauce (Similarity score: 14.63)
- Coeur De Palmier (Similarity score: 15.58)
- Marinara Sauce, Marinara (Similarity score: 15.80)
- Portabella Mushroom Pasta Sauce (Similarity score: 15.87)
- Maryland Style Crab Soup (Similarity score: 17.30)
- Giant Eagle Organic Pasta Sauce, Tomato Basil (Similarity score: 17.33)
- Traditional Pasta Sauce Garden Vegetable (Similarity score: 17.79)
- Prego Sauces Italian (Similarity score: 17.87)
- Boni Sauce Provençale (Similarity score: 18.23)
Ingredients List
- Red Bell Pepper
- Water
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)