Pimiento Stuffed Manzanilla Olives
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 697kj (167 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 697kj (167 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 3.3333333333333g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 19.999999999999403% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 3.3g |
| Score | 15 |
| Sodium | 1600mg |
| Sodium Points | 10 |
| Sodium Value | 1600mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Jolca Aceitunas Rellenas Con Pimiento Del Piquillo (Similarity score: 4.95)
- Crespo Crespo Pitted Green Olives (Similarity score: 7.69)
- Crespo Olives Vertes Dénoyautées (Similarity score: 7.69)
- Boni Boni Olives Denoyautés (Similarity score: 11.06)
- Cento Manzanilla Olives (Similarity score: 13.93)
- Fresh Finds Imported Manzanilla Olives Stuffed With Minced Pimento (Similarity score: 13.93)
- Manzanilla Stuffed Spanish Olives With Pimiento (Similarity score: 13.93)
- Bell Carter Foods Inc Manzanilla Olives (Similarity score: 14.21)
- La Belle Di Cerignola Olives Vertes La Bella Delle Daunia (Similarity score: 14.24)
- La Explanada Aceitunas Verdes Deshuesadas Sabor Anchoa (Similarity score: 14.97)
- Coviran Aceitunas Sin Hueso (Similarity score: 14.97)
- Eroski Aceitunas Manzanilla Sin Hueso (Similarity score: 14.97)
- Aceituna Explanada Entera Sabor Anchoa A 370 (Similarity score: 14.97)
- Coviran Aceitunas Verdes Deshuesadas (Similarity score: 15.07)
- Alteza Aceitunas Sin Hueso Manzanilla (Similarity score: 15.07)
Ingredients List
- Olives
- Water
- Pimiento
- Salt
- E270
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)