Pilpa Exquise 3 chocolats
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 946kj (227 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 946kj (227 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.4g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.4g |
| Saturated Fat | 8.2g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 78.09523809523809% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 78.1% |
| Saturated Fat Value | 8.2g |
| Score | 14 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 25.5g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pilpa Buche 3 Chocolats (Similarity score: 5.66)
- Mint Chocolate Chip Ice Cream, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 9.02)
- Old Fashioned Chocolate Chip Ice Cream, Chocolate Chip (Similarity score: 9.02)
- Unilever,carte D'or Carte D'or Glace Chocolat Noisette 900ml (Similarity score: 9.34)
- Carrefour 3 Chocolats Avec Copeaux De Chocolat (Similarity score: 10.53)
- Mövenpick, Mövenpick Mövenpick Cappuccino Eis (Similarity score: 10.65)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 11.41)
- Coffee Ice Cream With Dark Chocolaty Flakes (Similarity score: 11.41)
- Breyers, Unilever Breyersmintchocolatechipicecream (Similarity score: 11.86)
- Tiramisu Raspberry Dessert (Similarity score: 12.47)
- U Saveurs,u Dessert Glacé Façon Tiramisu (Similarity score: 13.44)
- Ice Cream (Similarity score: 13.54)
- Breyers, Ice Cream, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 13.54)
- Ice Cream Sundae Cups (Similarity score: 13.59)
- Wondermilk Dairy Free Frozen Dessert (Similarity score: 14.12)
Ingredients List
- Sugar
- Chocolate Sauce
- Sweetened Condensed Semi Skimmed Milk
- Sugar
- Condensed Skimmed Milk
- Whey Powder
- Lactose
- Emulsifier
- Chocolate Sauce
- Milk Chocolate
- Sugar
- Whey Powder
- White Chocolate
- Emulsifier
- E472b
- E412
- Cocoa Paste
- Sugar
- Cocoa Butter
- Whole Milk Powder
- Cocoa Paste
- Flavouring
- Colour
- Dark Chocolate Chunks
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)