Pilon de poulet
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 586kj (141 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 586kj (141 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 18g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18g |
| Saturated Fat | 2.4000000953674g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 34.285715648105715% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 34.3% |
| Saturated Fat Value | 2.4g |
| Score | -2 |
| Sodium | 87.99999952316399mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 88mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lapin Entier Découpé Avec Foie (Similarity score: 12.39)
- Cuisse De Poulet (Similarity score: 12.78)
- Cuisses De Poulet Pattes Noires (Similarity score: 13.18)
- Cuisse De Dinde X 1 (Similarity score: 14.14)
- Swordfish Steak (Similarity score: 15.13)
- Saumon (Similarity score: 15.70)
- U Pintade Prête À Cuire (Similarity score: 15.85)
- 2 Filets De Poulet Plein Champ (Similarity score: 17.83)
- Filet De Poulet Plein Champ (Similarity score: 17.83)
- Filets De Poulet Plein Champ (Similarity score: 17.83)
- Le Gaulois Tournedos De Canard X 2 Operskin Pf (Similarity score: 18.52)
- Claude Leger Couscous Royal Volaille Boeuf 1050 G (Similarity score: 18.71)
- Pilons De Poulet (Similarity score: 19.65)
- My Fit Foods Crusted Chicken (Similarity score: 19.77)
- Jennie O, Jennie O Turkey Store Inc Jennie O, Ground Turkey (Similarity score: 19.93)