Pilau rice with korma curry sauce
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 715kj (171 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 715kj (171 calories/kcal) |
| Fiber | 0.6 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.94g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.94g |
| Saturated Fat | 4.12g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 53.8562091503268% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.9% |
| Saturated Fat Value | 4.1g |
| Score | 7 |
| Sodium | 206mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 206mg |
| Sugars | 1.76g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.76g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pom Bistro Frites Du Ch'nord (Similarity score: 12.60)
- Pom Bistro Frites Du Ch'nord (Similarity score: 12.60)
- Mama, Mama Mancini's Mac N' Mamas (Similarity score: 13.36)
- Cora Petites Querelles De Volaille Pour Garniture (Similarity score: 15.63)
- Giant Eagle Cheese Stuffed Shells (Similarity score: 18.48)
- Cheese & Crackers Snack In A Box (Similarity score: 18.60)
- Ubach Mató (Similarity score: 18.85)
- Kid Cuisine Reduced Fat Pepperoni Double Stuffed Crust Pizza With Corn & Chocolate Pudding, 7 15 Oz (Similarity score: 20.47)
- Boudins Blancs Aux Truffes (Similarity score: 21.14)
- Lattosio? Noncè,sanguedolce Ricotta Senza Lattosio (Similarity score: 21.54)
- Gnocchi Di Patate (Similarity score: 22.71)
- Brown Rice Dosa (Similarity score: 23.36)
- Knorr Hollandaise Sauce (Similarity score: 24.72)
- Carrefour Macaroni Jambon Fromages (Similarity score: 25.03)
- Premium Chicken Pie (Similarity score: 25.14)
Ingredients List
- Pilau Rice
- Rice Bran Oil
- Red Capsicum
- Sugar
- Tomato
- Cashew Nuts
- Garlic
- Salt
- Spice
- Modified Corn Starch
- Ginger
- Rice Bran Oil
- Turmeric
- Mono And Diglycerides Of Fatty Acids As Stabilizer
- Korma Curry Sauce
- Coconut Extract
- Chickpea
- Onion
- Cream
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)