PIE
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1159kj (278 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1159kj (278 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.84g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.84g |
| Saturated Fat | 6.38g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 35.984207557811615% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 36% |
| Saturated Fat Value | 6.4g |
| Score | 11 |
| Sodium | 156mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 156mg |
| Sugars | 13.48g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 13.48g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Weis Premium Ice Cream (Similarity score: 24.87)
- Buckeye Brownie Peanut Butter Ice Cream Swirled With Thick Peanut Butter And Chocolate Brownie Bites (Similarity score: 25.33)
- Peanut Butter Cup Premium Ice Cream, Peanut Butter (Similarity score: 25.80)
- La Crêpe De Brocéliande Les Petites Crêpes Bretonnes Nature Au Sel De Guérande X6 (Similarity score: 26.51)
- Handmade Ice Cream Sandwich Chocolate Chip (Similarity score: 26.97)
- Crown Creamery Premium Ice Cream (Similarity score: 27.01)
- Ice Cream Candy Bar (Similarity score: 27.07)
- Bonert's Slice Of Pie Apple Pie (Similarity score: 27.33)
- Marketside 12" Lattice Apple Pie (Similarity score: 27.33)
- Franprix Tiramisu Au Spéculoos (Similarity score: 27.93)
- United Dairy Farmers Peanut Butter Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 27.97)
- Cookies & Cream S'mores Premium Ice Cream (Similarity score: 28.44)
- Dessaint 2 Crêpes Chocolat (Similarity score: 28.73)
- Frozen Custard, Peanut Butter Flavored Custard With A Rich Fudge Ribbon And Fudge Chunks (Similarity score: 29.10)
- Chaque Jour Sans Gluten,marque Repère Crêpes Sucrées À La Vanille Sans Gluten X 6 (Similarity score: 29.17)
Ingredients List
- Fortified Wheat Flour
- Vegetable Shortening
- Water
- Contains 2% And Less Of Dextrose
- Flour Treatment Agent
- E500ii
- Maltodextrins
- Cultured Dextrose
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)