Pickenpack Wildlachsfilets
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 523kj (125 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 523kj (125 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 1 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20g |
| Saturated Fat | 1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 25% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25% |
| Saturated Fat Value | 1g |
| Score | -4 |
| Sodium | 52.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Organic Ground Chicken (Similarity score: 6.15)
- Organic Prairie, Cooperative Regions Of Organic Producer Pools Organic Prairie, Turkey Breast (Similarity score: 7.99)
- Organic Turkey Breast (Similarity score: 7.99)
- Full Circle Wild Alaska Keta Salmon Fillets (Similarity score: 8.19)
- Orca Bay Seafoods Inc Orca Bay, Keta Salmon Fillets, Firm Texture & Mild (Similarity score: 8.19)
- Orca Bay Firm Texture & Mild Flavor Wild Caught Keta Salmon Fillets, Firm Texture & Mild (Similarity score: 8.19)
- Food4good Filets Sans Peau De Bar Bio Élevé En France (Similarity score: 8.80)
- U Viande Bovine Jarret *** Genisse, Avec Os, Nouvelle Agriculture (Similarity score: 12.33)
- Pork Chops (Similarity score: 12.83)
- Lidl Sébaste (Similarity score: 13.52)
- Extra Lean Ground Beef (Similarity score: 14.80)
- The Great Organic Blend Burger Organic Turkey Blended With Organic Mushrooms (Similarity score: 14.80)
- Charal Émincé De Bœuf (Similarity score: 14.93)
- Loeul Et Piriot 2 Cuisses Et 2 Demi Râbles De Lapin + 2 Sachets D'assaisonnement Moutarde + 1 Sachet Cuisson (Similarity score: 15.75)
- Loeul Et Piriot 2 Cuisses Et 2 Demi Râbles De Lapin + 2 Sachets D'assaisonnement Moutarde + 1 Sachet Cuisson (Similarity score: 15.75)