Pecan turtle trail ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1013kj (243 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1013kj (243 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.03g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.03g |
| Saturated Fat | 6.82g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 56.27062706270628% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 56.3% |
| Saturated Fat Value | 6.8g |
| Score | 15 |
| Sodium | 189mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 189mg |
| Sugars | 21.21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Eclairs Au Chocolat (Similarity score: 9.84)
- Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 9.84)
- Eclairs Au Chocolat (Similarity score: 9.84)
- Eclair Chocolat Surgele (Similarity score: 9.84)
- Leclerc Éclairs Chocolat Décongelés (Similarity score: 9.84)
- Éclair Au Chocolat (Similarity score: 9.84)
- Kroger Deluxe Southern Crunch Butter Pecan Ice Cream (Similarity score: 12.04)
- Éclair Au Chocolat (Similarity score: 13.48)
- Sans Marque Eclair Chocolat (Similarity score: 13.96)
- Fresh Food Market Cream Pie (Similarity score: 14.13)
- Denali, Dark Chocolate Premium Ice Cream Filled With Choco Coated Cashews And Luscious Denali Caramel, Bear Claw (Similarity score: 15.72)
- Vanilla Sandwich Frozen Dessert (Similarity score: 17.68)
- Flan Epais Aux Oeufs Frais (Similarity score: 18.82)
- Tres Leches Bar Cake Decorated (Similarity score: 19.54)
- Leclerc 6 Éclairs : Chocolat Et Vanille (Similarity score: 20.21)
Ingredients List
- Milkfat
- Whey
- Contains Less Than 2% Of Natural Flavor
- E471
- Salt
- E412
- E516
- E410
- E150a
- E407
- Skimmed Milk
- Sweet Cream Buttermilk
- Caramel Swirl
- Sugar
- Corn Syrup
- Chocolaty Caramel Filled Turtles
- High Fructose Corn Syrup
- Pecan Nut
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)