Pecan maple breads
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1197kj (287 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1197kj (287 calories/kcal) |
| Fiber | 2.4 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 9.52g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.52g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 0 |
| Sodium | 286mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 286mg |
| Sugars | 7.14g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 7.14g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Organic Natural Whole Grain Breads (Similarity score: 8.66)
- Marketside Roasted Garlic Hummus (Similarity score: 13.80)
- Asda 4 Plain Nans (Similarity score: 16.19)
- Spar Veggie Burger Bio Spinaci (Similarity score: 17.47)
- Gcoc Hawaiian Bread (Similarity score: 18.50)
- Kfc Frites Grandes Salées (Similarity score: 20.04)
- Picard Gaufres (Similarity score: 20.25)
- Cajohns Fiery Foods Company Jolokia, Mustard (Similarity score: 20.29)
- Cinnamon Raisin Whole Grain Bread, Cinnamon Raisin (Similarity score: 20.43)
- Empanada De Atún (Similarity score: 21.21)
- Ronde Des Mers,marque Repère Rillettes De Thon (Similarity score: 23.41)
- Algoplus Rillettes De Maquereaux Aux 3 Algues (Similarity score: 24.60)
- Beignets Pommes X4 Décongélé (Similarity score: 25.45)
- Migas De Atun (Similarity score: 25.48)
- Florette Houmous Aux Graines De Sésame (Similarity score: 25.55)
Ingredients List
- Flour
- Vinegar
- Wheat Flour
- E516
- Salt
- Whole Wheat Flour
- Enzyme
- Water
- Pecan Nut
- Brown Sugar
- Yeast
- Maple Bits
- Contains 2% And Less Of The Following
- Malt
- Palm Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)