Pecan delight assortment
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 2092kj (500 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 6 |
| Energy Value | 2092kj (500 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 25 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.85g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.85g |
| Saturated Fat | 15.38g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 44.42518775274408% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 44.4% |
| Saturated Fat Value | 15.4g |
| Score | 25 |
| Sodium | 135mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 135mg |
| Sugars | 38.46g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 38.46g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Delight Assortment Pecans & Caramel Covered In Milk & Dark Chocolate, Pecans & Caramel (Similarity score: 0.00)
- Turtles (Similarity score: 7.83)
- Whitman's Candies Inc Choice Pecans & Honey Caramel In Milk Chocolate, Pecans & Honey Caramel (Similarity score: 11.93)
- Pirouline Artisan Rolled Wafers, Dark Chocolate (Similarity score: 12.25)
- Media Galleries Inc Grimaldi Candies, Chips 'n Chocolate, Chocolate Covered Potato Chips (Similarity score: 12.49)
- Rodellas Conüs Mix De Pralinés (Similarity score: 13.66)
- Pecans & Caramel Covered In Dark Chocolate, Dark Chocolate Pecan Delights (Similarity score: 13.72)
- Double Chocolate Cookies (Similarity score: 13.86)
- Torino Double Chocolate Cookies (Similarity score: 13.93)
- Russell Stover Russell Stover, Pecan Delights (Similarity score: 14.01)
- Pecan Delight Pecans And Caramel Covered In Milk Fine Chocolate (Similarity score: 14.01)
- Rodellas Conüs Chocolate Con Leche Y Praliné (Similarity score: 14.71)
- Cinnamon Pecan Delight Heart Covered In Milk Chocolate, Cinnamon Pecan Delight (Similarity score: 14.81)
- Bake & Share Dough Chocolate Chunk Cookies (Similarity score: 15.05)
- Lapasion Cookies (Similarity score: 15.57)
Ingredients List
- Milk Chocolate
- Milkfat
- Brown Sugar
- Salt
- Natural Flavouring
- Soya Lecithin
- E330
- Dark Chocolate
- Pecan Nut
- Corn Syrup
- Cream
- Condensed Milk
- Sugar
- Invert Sugar
- Palm Kernel Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)