Pecan chocolate chunk cookies
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1908kj (457 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1908kj (457 calories/kcal) |
| Fiber | 3.5 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 25 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 5.26g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.26g |
| Saturated Fat | 12.28g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 46.65653495440729% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 46.7% |
| Saturated Fat Value | 12.3g |
| Score | 22 |
| Sodium | 246mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 246mg |
| Sugars | 36.84g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 36.84g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Archway Archway, Soft Rocky Road Cookies, Chocolate, Chocolate (Similarity score: 12.28)
- A Couple Of Squares Sugar Cookie (Similarity score: 13.09)
- Little Debbie Cosmic Brownies With Chocolate Chip Candy (Similarity score: 14.45)
- Milk Chocolate Covered Graham Cracker With Green Drizzle, Milk Chocolate (Similarity score: 14.73)
- Spar Stroop Wafels (Similarity score: 15.12)
- Mega Chunk Rainbow Chip Cookies (Similarity score: 15.28)
- Two Bite Sugar Cookies Spring (Similarity score: 15.40)
- Great Value Waffers Sabor Chocolate (Similarity score: 15.56)
- Sugar Cookies (Similarity score: 15.59)
- Peanut Chocolate Chunk Sweet & Salty Pretzel Bars (Similarity score: 15.80)
- Biancoforno Fiorentine Di Pasta Sfoglia (Similarity score: 16.01)
- Biancoforno Fiorentine Di Pasta Sfoglia Con Confettura Di Albicocca (Similarity score: 16.01)
- Premium Chocolate Gourmet Cookies, Chocolate (Similarity score: 16.63)
- Cookies Brownie (Similarity score: 16.81)
- Brownie Cookies (Similarity score: 16.84)
Ingredients List
- Semi Sweet Chocolate
- Water
- Salt
- E500ii
- Wheat Flour
- Brown Sugar
- Aa Sweet Cream Butter
- Pecan Nut
- Sugar
- Egg
- Invert Sugar
- Crystalline Fructose
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)