Pear halves
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 289kj (70 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 289kj (70 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 90 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 90 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 0.77g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.77g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -3 |
| Sodium | 8mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 8mg |
| Sugars | 13.85g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 13.85g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Shelby's Grove Shelby's Grove, Barlett Pear Halves In Heavy Syrup (Similarity score: 0.00)
- Winn Dixie Sliced Pears In Heavy Syrup (Similarity score: 0.00)
- Winn Dixie Barlet Sliced Pears In Heavy Syrup (Similarity score: 0.00)
- Hy Vee Pear Halves Bartlett Pears In Heavy Syrup (Similarity score: 0.00)
- Hy Vee Pear Halves Bartlett Pears In Heavy Syrup (Similarity score: 0.00)
- Hy Vee Bartlett Sliced Pears In Heavy Syrup (Similarity score: 0.00)
- Key Food Key Food, Sliced Bartlett Pears In Heavy Syrup (Similarity score: 1.09)
- Bartlett Pear Halves In Heavy Syrup (Similarity score: 1.09)
- Choice Bartlett Pears Slices In Heavy Syrup (Similarity score: 2.52)
- Carrefour Frutas Variadas (Similarity score: 2.95)
- Carrefour Fruits Varies (Similarity score: 3.12)
- Golden Cocktail (Similarity score: 3.26)
- Monoprix Poires Williams Au Sirop Léger (Similarity score: 3.41)
- Pamana, Jackfruit In Syrup, Jackfruit (Similarity score: 5.48)
- Mixed Fruit In Naturally Flavored Light Syrup (Similarity score: 5.71)
Ingredients List
- Pear
- Water
- High Fructose Corn Syrup
- Corn Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)