Peanut butter fluff flavored marshmallow in milk chocolate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1644kj (393 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1644kj (393 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 21 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 7.14g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.14g |
| Saturated Fat | 7.14g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 49.96501049685095% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 7.1g |
| Score | 21 |
| Sodium | 143mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 143mg |
| Sugars | 42.86g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 42.86g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Jack O' Lantern Cookie Kit (Similarity score: 11.25)
- Home Style Iced Pumpkin Roll (Similarity score: 13.41)
- Too Good Gourmet, Too Good Gourmet Inc Too Good Gourmet, Delicious And Soft Cake Cookies, Cranberry Orange (Similarity score: 15.40)
- Simply Indulgent Gourmet, Cresent Manufacturing Simply Indulgent Gourmet, Glazed Cookies, Cranberry & Orange (Similarity score: 15.40)
- Tre Marie La Colomba Tradizionale (Similarity score: 17.84)
- Tre Marie La Tradizionale Colomba (Similarity score: 17.84)
- Colomba (Similarity score: 17.84)
- Sarchio Barrette Riso E Cioccolato (Similarity score: 17.86)
- Arizona Snack Company Arizona Snack Company, Caramel Popcorn (Similarity score: 18.22)
- U Saveurs, U Tartelettes À La Crème Marron (Similarity score: 18.25)
- U Saveurs, U Tartelette Au Caramel (Similarity score: 18.25)
- Fortwenger Gâteau De Noël (Similarity score: 20.15)
- Key Food Key Food, Frosting, Creamy Fudge (Similarity score: 21.35)
- Lebkuchen (Similarity score: 21.36)
- Labree's Bakery Inc Labree's Bakery, Iced Red Velvet Roll (Similarity score: 21.66)
Ingredients List
- Milk Chocolate
- Salt
- E330
- Phosphate
- Corn Syrup
- Sugar
- Invert Sugar
- Peanut Butter
- E420
- Peanut Flour
- E428
- Natural And Artificial Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)