Peanut brittle
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1674kj (401 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1674kj (401 calories/kcal) |
| Fiber | 2.5 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 1.25g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 11.11111111111111% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 11.1% |
| Saturated Fat Value | 1.3g |
| Score | 15 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 50g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 50g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Peanut Brittle (Similarity score: 0.00)
- Peanut Brittle (Similarity score: 0.00)
- Classic Salty Sweet Perfection Peanut Brittle (Similarity score: 5.63)
- Gourmet Peanut Brittle (Similarity score: 5.63)
- Brownie Collection (Similarity score: 20.04)
- Brown Collection Chocolate Chunk, Cookie Butter & Caramel Pecan, Chocolate Chunk, Cookie Butter & Caramel Pecan (Similarity score: 20.04)
- Just Desserts Coffee Cake Bites (Similarity score: 21.73)
- Del Monte Foods Inc , Del Monte Blackstrap Molasses (Similarity score: 21.93)
- Milk Candy Wafer (Similarity score: 22.39)
- Compliments Melasse (Similarity score: 22.70)
- 12 Madeleines Longues (Similarity score: 22.91)
- Trader Joe's Pb&j Bar (Similarity score: 23.59)
- Duncan Hines Duncan Hines, Whipped Frosting, Chocolate (Similarity score: 26.82)
- Pre Baked Gingerbread Train Kit (Similarity score: 27.60)
- Tastykake, Tasty Baking Company Blueberry Fruit & Yogurt Bars, Blueberry (Similarity score: 27.65)
Ingredients List
- Sugar
- Corn Syrup
- Peanut
- E500ii
- Salt
- Vanillin
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)