Peanut
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 356kj (86 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 356kj (86 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.4g |
| Saturated Fat | 2.5g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 52.083333333333336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 52.1% |
| Saturated Fat Value | 2.5g |
| Score | 3 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 6.3g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 6.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Weight Watchers, Yoplait Dessert Lacté Au Chocolat : Mousse Sur Crème Dessert (Similarity score: 11.23)
- Simtom Pâte De Curry Doux (Similarity score: 11.68)
- Endives Au Jambon Et Dés De Poire (Similarity score: 11.96)
- Casino Réglissime (Similarity score: 13.02)
- Rice Pudding (Similarity score: 14.72)
- Zott Monte Drink (Similarity score: 15.08)
- Grießpudding (Similarity score: 16.50)
- Coop Insalata Mista Mediterranea (Similarity score: 16.86)
- Coop Insalata Mista Pronta Da Condire Mediterranea (Similarity score: 16.97)
- Anderson Erickson Reduced Fat Milk (Similarity score: 17.53)
- Petitjean Garniture Pour Bouchées Aux Fruits De Mer (Similarity score: 17.83)
- Dairy Reduced Fat Milk (Similarity score: 19.11)
- Fire Roasted Pepper Steak And Whipped Potato Grass Fed Beef With Bell Pepper, Tomatoes And Spices, Fire Roasted Pepper Steak And Whipped Potato (Similarity score: 20.39)
- Delhaize Haricots Blancs (Similarity score: 21.09)
- Coconut Water Braised Pork Belly With Lightly Seasoned Vegetables Bao Buns Kit, Pork Belly (Similarity score: 21.59)