PC Choix du président Sirop d’érable
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1530kj (366 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1530kj (366 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.33299999999999996g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.33g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 14 |
| Sodium | 8.33mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 8.3mg |
| Sugars | 83.3g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 83.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Turkey Hill Sirop D'érable (Similarity score: 5.23)
- Irresistibles Sirop D Erable (Similarity score: 5.35)
- Sirop D'érable Pur (Similarity score: 5.41)
- Dmbio,dm Bio Ahornsirup (Similarity score: 7.76)
- Dm Bio Ahornsirup Grad C (Similarity score: 7.76)
- Hema Carmela De Regalèssia (Similarity score: 8.35)
- Priméal Sirop D'érable (Similarity score: 9.08)
- Divan Turkish Delight 20 Pieces (Similarity score: 9.82)
- Turkey Hill Sirop D'érable (Similarity score: 9.93)
- Kmd México Canderel Clásico (Similarity score: 10.91)
- Kmd México Canderel Clásico (Similarity score: 10.91)
- Kehe Distributors Llc Maple Syrup (Similarity score: 11.09)
- Made Eith Organic Maple Syrup (Similarity score: 11.09)
- Trader Joe´s Ahornsirup (Similarity score: 12.00)
- Fabrication Artisanale Sirop De Myrtille (Similarity score: 12.41)