Pays Gourmand Oreillettes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1778kj (425 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1778kj (425 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 13.333333333333334% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 13.3% |
| Saturated Fat Value | 2g |
| Score | 13 |
| Sodium | 176mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 176mg |
| Sugars | 28g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bio Soleil Madeleines Longues Chocolat (Similarity score: 12.24)
- P'tits Donuts Choco Noisette (Similarity score: 13.32)
- Bio Soleil Madeleines Longues Aux Pépites De Chocolat Équitable (Similarity score: 13.96)
- Crostatina Con Confettura Di Albicocca (Similarity score: 14.04)
- Bio Pour Moi ! Marbré Cacao Vanille (Similarity score: 14.95)
- Les P'tits Donuts (Similarity score: 16.91)
- Les Ptits Donuts (Similarity score: 16.91)
- Flax4life Chocolate Brownie (Similarity score: 17.00)
- Whaou! Les P'tits Donuts Choco Noisette (Similarity score: 17.31)
- Whaou! Donuts Choco Noisette (Similarity score: 17.31)
- Magdalenas Chocolate (Similarity score: 18.39)
- Eat Pastry,eatpastry Eat Pastry Chocolate Chip Cookie Dough Gluten Free (Similarity score: 18.95)
- Chabrior,intermarché Crica Choc (Similarity score: 19.38)
- Flax Mini Muffins (Similarity score: 19.50)
- Chabrior Gofres (Similarity score: 20.18)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Sugar
- Water
- Egg
- High Oleic Sunflower Oil
- Lemon Flavouring
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)