Paul's Finest Quinoa,Paul's Quinoa Graines de quinoa
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1494kj (358 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1494kj (358 calories/kcal) |
| Fiber | 7 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 14.1g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14.1g |
| Saturated Fat | 0.7g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 11.475409836065573% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 11.5% |
| Saturated Fat Value | 0.7g |
| Score | -5 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 4.9g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 4.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carrefour, Carrefour Bio Trio De Quinoa Blanc Rouge Et Noir (Similarity score: 3.56)
- Organic Traditional Bronze Cut Whole Wheat Macaroni Product, Penne Rigate (Similarity score: 4.40)
- Comptoir Du Grain,marque Repère Duo Céréale Et Graines (quinoa Et Boulgour) (Similarity score: 6.41)
- Reflets De France Quinoa (Similarity score: 7.94)
- Morgenland Weißer Quinoa (Similarity score: 8.01)
- Grain De Vitalité Quinoa (Similarity score: 8.12)
- Hy Vee Select Sunrise Blend With Quinoa Flakes (Similarity score: 8.18)
- Biosagesse Quinoa Indienne Bio (Similarity score: 8.29)
- Carrefour Bio,carrefour Farine De Blé Semi Complète Type110 (Similarity score: 8.33)
- Sgambaro Bavette N°14 (Similarity score: 8.37)
- Coop Semolato Di Grano Duro Varieta Cappelli (Similarity score: 8.72)
- Bio Village,marque Repère Quinoa (Similarity score: 9.06)
- Chlorophylle Spaghetti Demi Complets (Similarity score: 9.68)
- Auchan Penne Rigate (Similarity score: 9.70)
- Rapunzel Rapunzel Cous Cous 6 X 500 G (Similarity score: 9.72)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)