Paul Heumann Pain Azyme petit epeautre
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1510kj (361 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1510kj (361 calories/kcal) |
| Fiber | 9.3 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 9.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 15.7g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 15.7g |
| Saturated Fat | 0.45g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 14.516129032258066% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.5% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | -6 |
| Sodium | 30mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 30mg |
| Sugars | 4.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 4.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pural Pain Azyme Petit Epeautre (Similarity score: 2.83)
- Marks & Spencer Muesli Complet (Similarity score: 8.45)
- San Remo Couscous Wholemeal (Similarity score: 9.60)
- Moulin Des Moines Muesli De Base (Similarity score: 10.76)
- El Pavo Lasaña Fácil Espinacas (Similarity score: 11.08)
- Montebello Spirale Complète (Similarity score: 11.39)
- Montebello Tagliatelle Complete De Ble Dur (Similarity score: 11.74)
- Eco Basics Espaguetis Integrales Bio (Similarity score: 11.74)
- Eco Basics Macarrones Integrales Bio (Similarity score: 11.74)
- Eco Basics Espirales Integrales Bio (Similarity score: 11.74)
- Rapunzel Spaghetti Blé Complet (Similarity score: 11.92)
- Bulk Powder Ultra Fine Scottish Oats (Similarity score: 12.73)
- Consilia Muesli Naturale (Similarity score: 13.14)
- Moulin Des Moines Muesli Bio (Similarity score: 13.41)
- Priméal,groupe Ekibio Spirales Aux Haricots Rouges (Similarity score: 15.11)
Ingredients List
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)