Paturages Tartelette caramel au beurre salé
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1607kj (385 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1607kj (385 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 22 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5.6g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.6g |
| Saturated Fat | 9.8g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 51.30890052356021% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 51.3% |
| Saturated Fat Value | 9.8g |
| Score | 21 |
| Sodium | 208.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 208mg |
| Sugars | 34.9g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 34.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Les Delices De Belle France,belle France Tartelette (Similarity score: 11.31)
- Marque Repère, Délisse Tartelette Caramel Beurre Salé X 2 (Similarity score: 11.66)
- Marché Franprixgroupe Casino,franprix 2 Tartelettes Caramel Beurre Salé (Similarity score: 11.87)
- Doughnut Muffins (Similarity score: 13.67)
- Midì, Casalini, F B F , Bauli Notti Magiche (Similarity score: 14.59)
- Wawa Incorporated Wawa, Shamrock Cookie (Similarity score: 15.10)
- Serebis Carré Aux Amandes (Similarity score: 16.32)
- Rochambeau Cake Aux Fruits (Similarity score: 17.14)
- Cakebabies (Similarity score: 17.17)
- Casino Délices, Casino Tartelette Caramel Au Beurre Demi Sel (Similarity score: 18.25)
- Belbake Brownies Chocolat Blanc (Similarity score: 18.35)
- Prairie City Bakery Company Prairie City, Butter Cake (Similarity score: 18.40)
- Fruit Cake (Similarity score: 19.64)
- Kinder Biszkopt Z Jogurtowym Nadzieniem 67% (Similarity score: 19.76)
- Maina Mini Panettone Basso Tradizionale (Similarity score: 19.93)
Ingredients List
- Milk
- Whole Milk Powder
- Butter
- Whey Powder
- E1404
- Cocoa Butter
- E150
- Salt
- Emulsifier
- Raising Agent
- Sugar
- E500ii
- Natural Flavouring
- Egg White
- Wheat Flour
- Sunflower Oil
- White Chocolate
- Potato Starch
- Egg
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)