Pates de fruits
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1418kj (339 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1418kj (339 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 85 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 85 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 0.5g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.5g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 25% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 9 |
| Sodium | 83.99999999999999mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 84mg |
| Sugars | 76g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 76g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mes Tendres Pâtes De Fruits (Similarity score: 9.22)
- Bonne Maman Mes Tendres Pâtes De Fruit (Similarity score: 10.82)
- Gut Bio Frucht Snack Orange (Similarity score: 25.89)
- (Similarity score: 27.07)
- Raisins Secs (Similarity score: 28.13)
- U Oxygn, U Pâtes De Fruits Sport+orange (Similarity score: 35.27)
- Fruit Tella,perfetti,van Melle Fruittella Gelee (Similarity score: 36.49)
- Valebio Cocktail De Fruits Bio (Similarity score: 36.58)
- Isaura Assortiment Pâtes De Fruits (Similarity score: 38.22)
- Alesto,lidl Mélange Raisins Et Baies (Similarity score: 38.28)
- Melon Confit Au Sucre De Canne (Similarity score: 38.96)
- Trocadero Pates De Fruits Aromatisées (Similarity score: 40.16)
- Lucien Georgelin Pâte De Coing (Similarity score: 40.66)
- Cémoi Pâtes De Fruits (Similarity score: 40.96)
- Cruzilles Pates De Fruits (Similarity score: 41.63)