Pate sablée
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1879kj (450 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1879kj (450 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.2g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.2g |
| Saturated Fat | 10.2g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 41.63265306122449% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 41.6% |
| Saturated Fat Value | 10.2g |
| Score | 18 |
| Sodium | 34mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 34mg |
| Sugars | 15.8g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 15.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Artisanale Gateau Au Noix (Similarity score: 16.73)
- Gâteau Aux Noix (Similarity score: 16.73)
- Gâteau Aux Noix (Similarity score: 16.73)
- Gâteau Aux Noix (Similarity score: 16.73)
- Gâteau De Noix (Similarity score: 16.73)
- Biscuits Galicia Sonrisas Choc (Similarity score: 18.48)
- Biscuits Galicia Chocobiscuits (Similarity score: 18.48)
- Biscuits Galicia Sonrisas Choc (Similarity score: 18.63)
- Biscuits Galicia Chocobiscuits (Similarity score: 19.00)
- Panarello Granò Pasticcini All'albicocca Senza Glutine (Similarity score: 21.58)
- Fit Spo Blueberries Flap Jack (oat Bar) (Similarity score: 22.17)
- Crownfield,lidl Müsli Maliny A Borůvky (Similarity score: 23.24)
- Biscuiterie Vedère Gâteau Aux Noix (Similarity score: 23.83)
- Hipp Baby Keks (Similarity score: 24.98)
- U Croustillant Aux 2 Chocolats (Similarity score: 25.55)