Pate de nougat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1565kj (375 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1565kj (375 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.84g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.84g |
| Saturated Fat | 0.02g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 3.0303030303030303% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 3% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 14 |
| Sodium | 68mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68mg |
| Sugars | 83.15g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 83.15g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dulciora Pikotas (Similarity score: 10.72)
- Kid Vids Educational Entertainment Dried Ginger (Similarity score: 12.20)
- Goya Foods Inc Cuadrada Panela (Similarity score: 12.24)
- Monster Pooper Walking Candy Dispenser (Similarity score: 12.71)
- Monster Pooper Walking Candy Dispenser (Similarity score: 12.71)
- Jelly Belly Jelly Belly Watermelon (Similarity score: 12.96)
- Crystallized Ginger (Similarity score: 12.96)
- Lunds & Byerlys, Lunds Inc Lunds & Byerlys, Swedish Fish (Similarity score: 14.61)
- Food Town Stores Inc Cinnamon Discs (Similarity score: 16.01)
- Candy (Similarity score: 16.01)
- Hannaford, Hannaford Bros Co Hannaford, Cinnamon Discs (Similarity score: 16.01)
- Family Gourmet Cinnamon Discs Candy (Similarity score: 16.01)
- Kowalski's Markets, World Consolidated Industries Kowalski's Markets, All Natural Jelly Beans (Similarity score: 16.81)
- Jo's Candies Llc Gourmet Jelly Beans (Similarity score: 16.81)
- Jo's Candies Llc Jelly Beans (Similarity score: 16.81)