Patata Entera
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 238kj (57 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 238kj (57 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.2000000476837g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.2g |
| Saturated Fat | 0.10000000149012g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20.000000298024002% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 4 |
| Sodium | 364mg |
| Sodium Points | 4 |
| Sodium Value | 364mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Hacienda Patata Entera (Similarity score: 0.00)
- Phil Stefani Phil Stefani, Tuscany, Tomato Basil (Similarity score: 9.17)
- Roundy's Roundy's, Cream Of Mushroom Condensed Soup (Similarity score: 9.52)
- Elvea Sauce Pour Pâtes Basilico (Similarity score: 9.55)
- Bionova Sauce Barbecue (Similarity score: 11.30)
- Elvea Sauce Pour Pâtes Arrabbiata (Similarity score: 11.98)
- Sauce Pasta Basilic (Similarity score: 12.33)
- Crai Sugo All’arrabbiata (Similarity score: 13.43)
- Louis Martin Louis Martin Arrabiata (Similarity score: 13.83)
- Sauce Tomate À La Napolitaine (Similarity score: 14.21)
- Puttanesca Sauce, Puttanesca (Similarity score: 14.72)
- Classico, New World Pasta Company Pasta Sauce (Similarity score: 14.85)
- Paul & Louise Poulet À La Printanière (Similarity score: 15.49)
- Primia Sugo Al Basilico (Similarity score: 15.51)
- Nature's Place Roasted Garlic Pasta Sauce (Similarity score: 15.80)