Pata Freely Chips
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1996kj (478 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1996kj (478 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.1g |
| Saturated Fat | 2.1g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 9.545454545454547% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 9.5% |
| Saturated Fat Value | 2.1g |
| Score | 17 |
| Sodium | 1040mg |
| Sodium Points | 10 |
| Sodium Value | 1040mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pata Freely Chips (Similarity score: 0.00)
- Più Rok,maxi Dì Patatine Tipo Cipster (Similarity score: 6.98)
- Coop Sfogliatine (Similarity score: 7.02)
- Pata Petali (Similarity score: 8.03)
- Hema Quinoa Chips Paprika (Similarity score: 9.49)
- Chiacchiere Salate (Similarity score: 14.38)
- Carrefour Sauce Vinaigrette Au Jus De Pomme (Similarity score: 17.54)
- Snack Day Corteza De Lentejas Bio Organic (Similarity score: 20.80)
- Microwave Popcorn (Similarity score: 25.69)
- Weaver Popcorn Company Inc Pop Weaver, Microwave Popcorn, Extra Butter (Similarity score: 25.69)
- Microwave Popcorn (Similarity score: 25.69)
- Gourmet Quinoa Curls Snack, Original (Similarity score: 27.89)
- Leader Price Curves Goût Fromage (Similarity score: 27.94)
- Paxs Paxs, Caesar Salad Dressing (Similarity score: 30.14)
- Kale Chips (Similarity score: 31.10)