Pastries
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1519kj (364 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1519kj (364 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.65g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.65g |
| Saturated Fat | 7.96g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 56.21468926553672% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 56.2% |
| Saturated Fat Value | 8g |
| Score | 19 |
| Sodium | 434mg |
| Sodium Points | 4 |
| Sodium Value | 434mg |
| Sugars | 18.58g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.58g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Jj's Bakery Cherry Pie (Similarity score: 14.17)
- Leader Price Gâche Tranchée À La Crème Fraîche & Au Beurre (Similarity score: 17.56)
- Antoinette Pâtisserie Gâche Tranchée (Similarity score: 17.79)
- Sapori & Pacieri Ciambella Al Limone (Similarity score: 18.24)
- La Boulangère Gache Tranchée (Similarity score: 19.38)
- Brioche Parisienne (Similarity score: 19.47)
- Jtm Foods Llc Duos Pie (Similarity score: 19.63)
- Casino Bio, Casino Brioche Tressée Pur Beurre (Similarity score: 20.32)
- Harrys Brioche Tranchée (Similarity score: 21.02)
- Harrys Lot 2 Bt Nature Plus Moelleuse (Similarity score: 21.07)
- Harrys Brioche Tranchée La Recette Originale (Similarity score: 21.07)
- Harrys Maxi Format Harrys Brioche Tranchée (Similarity score: 21.07)
- Harrys Brioche Tranchee Nature (Similarity score: 21.07)
- Brioche Tranchee Pur Beurre "tressee A La Main" (Similarity score: 22.36)
- Brioches Fonteneau Brioche Tressée Tranchée 500g (Similarity score: 22.36)
Ingredients List
- Flour
- Preservative
- E415
- Barley Malt Flour
- Wheat Flour
- Dextrose
- Corn Starch
- E170i
- E406
- Salt
- E471
- Water
- E491
- Salt
- Natural Flavouring
- Soya Lecithin
- Sugar
- Palm Oil
- Fractionated Palm Oil
- Apple
- E422
- Contains Less Than 2% Of Each Of The Following
- Cinnamon
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)