Pastilles des Alpes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 2 |
| Sodium | 52.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hacendado Mux Fruits (Similarity score: 14.07)
- Arabic Bread (Similarity score: 16.80)
- Vivil Vivil (Similarity score: 16.98)
- Eden, Eden Foods Inc Eden, Organic Brown Rice & Black Soybean (Similarity score: 17.44)
- Ricola Ricola Ricola Fiori Sambuco (Similarity score: 20.40)
- Interapothek Caramelos Candy (Similarity score: 21.59)
- Herdez Tortillas Corn Soft Taco Size (Similarity score: 21.84)
- 100% Blue Corn Tortillas (Similarity score: 24.11)
- Tortas De Leche (Similarity score: 24.59)
- Filet De Saumon (Similarity score: 24.91)
- Halls Citrus Mix (Similarity score: 25.30)
- Ricola Activ'air Citron Glacé (Similarity score: 26.57)
- Global Bakeries Inc Authentic Lebanese Pita Bread (Similarity score: 26.82)
- Findus Crousti Bistro Express (Similarity score: 26.82)
- Sunrise Snack Box (Similarity score: 28.02)