Pasta shapes in tomato sauce
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 314kj (76 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 314kj (76 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1.8900000000000001g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.89g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 1 |
| Sodium | 179mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 179mg |
| Sugars | 4.72g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 4.72g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Agromonte Sauce Tomate Puttanesca (Similarity score: 13.27)
- Premium Blackeye Peas (Similarity score: 14.64)
- Organic Tuscany Lentil Soup (Similarity score: 14.93)
- Renaissance Food Group Peppers With Ranch Dip (Similarity score: 15.28)
- Seasoned Select Beans (Similarity score: 16.66)
- Mama, Mama Nano's Traditional Sauce (Similarity score: 17.84)
- Rienzi Rienzi, Fresh Mini Gnocchi With Potato (Similarity score: 17.93)
- Allens, Del Monte Foods Inc Allens, White Kidney Cannellini Beans (Similarity score: 18.55)
- Allens Allens, Navy Beans (Similarity score: 20.71)
- Kplus Leblebija (Similarity score: 20.77)
- Mais (Similarity score: 20.80)
- Sugo Alla Rucola (Similarity score: 21.14)
- Bush's Best Pinto Beans (Similarity score: 21.35)
- Marconi Borlotti Beans (Similarity score: 22.10)
- Μαράτα Γλυκό Καλαμπόκι (Similarity score: 22.44)
Ingredients List
- Water
- E330
- Flavouring
- Soya Oil
- Tomato Puree
- Pasta
- High Fructose Corn Syrup
- Less Than 2% Of
- Pasteurized Processed Cheese
- Enzyme Modified Cheese
- Modified Corn Starch
- Onion Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)