Pasta sauce
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 146kj (35 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 146kj (35 calories/kcal) |
| Fiber | 1.8 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 7.6923076923076925 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 7.7 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 1 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 0.88g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.88g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 0 |
| Sodium | 124mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 124mg |
| Sugars | 3.54g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.54g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Classico Tomate Et Basilic (Similarity score: 6.59)
- Kale & Chard Blend (Similarity score: 12.98)
- Organic Pasta Sauce (Similarity score: 13.14)
- Maitre Truffout Classic Passata (Similarity score: 13.90)
- Dementer, Campp Verde Erbsen & Möhrchen (Similarity score: 14.56)
- Banana Shake Instant Pudding, Banana Shake (Similarity score: 15.12)
- Carrefour Soupe De Poisson (Similarity score: 16.66)
- Lima Beans (Similarity score: 17.35)
- Pizza Sauce (Similarity score: 17.97)
- Dr Mcdougall's Organic Lower Sodium Soup, Tomato (Similarity score: 18.00)
- Amy's, Amy's Kitchen Inc Organic Soups (Similarity score: 18.01)
- Furman's Italian Style Spaghetti Sauce (Similarity score: 18.26)
- Jes Teriyaki Marinade Sauce Original (Similarity score: 18.62)
- Leche Uht Desnatada (Similarity score: 18.74)
- Campbell's Well Yes! Lightly Salted Vegetable Noodle Soup (Similarity score: 18.99)
Ingredients List
- Tomato
- Basil
- Salt
- Oregano
- Black Pepper
- Tomato Puree
- Carrot Puree
- Red Bell Pepper
- Sweet Potato
- Onion
- Jalapeno
- Kale
- Garlic
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)