Pasta Reggia Spaghetti
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1498kj (359 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1498kj (359 calories/kcal) |
| Fiber | 2.9 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 2.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 12.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.5g |
| Saturated Fat | 0.2g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 15.384615384615385% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15.4% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | -4 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pasta Reggia Reggia Rigatoni Semola Gr 500 (Similarity score: 0.71)
- Nature Bio Nature Bio Pâtes Torsades Torti (Similarity score: 1.53)
- Cora Coquillettes (Similarity score: 1.53)
- Gran Mulì, Pasta Reggia Fusilli (Similarity score: 4.02)
- Gran Mulì, Pasta Reggia Spaghetti (Similarity score: 4.02)
- Reggia, Pasta Reggia Reggia Riso Semola Gr 500 (Similarity score: 4.02)
- Monte Castello Spaghetti (Similarity score: 4.10)
- Monte Castello,emd Monte Castello Fusilli (Similarity score: 4.10)
- Leader Price Bio,dlp (distribution Leader Price),groupe Casino Spaghetti Bio (Similarity score: 4.12)
- Monoprix Bio !,monoprix Exploitation,groupe Casino Tagliatelles (Similarity score: 4.12)
- Casino Bio,casino Pipe Regate Bio (Similarity score: 4.12)
- Monoprix Bio !,monoprix Exploitation,groupe Casino Spaghetti (Similarity score: 4.12)
- Ingrid Cosmetics Coquillettes À La Semoule De Blé Dur (Similarity score: 4.12)
- Miglio Decorticato (Similarity score: 4.43)
- U Saveurs, U Pates Lumaconi Nature (Similarity score: 4.45)