Pasta Design Sundriedtomato risotto
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1255kj (300 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1255kj (300 calories/kcal) |
| Fiber | 4.1 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 18.57g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18.57g |
| Saturated Fat | 0.18g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 24.324324324324323% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 24.3% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | -5 |
| Sodium | 153mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 153mg |
| Sugars | 3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Barilla Rigatoni (Similarity score: 17.54)
- Raju Namkeen Dosa Khakhra (Similarity score: 20.32)
- Rossini Rossini Tajerini (Similarity score: 22.34)
- Houmous (Similarity score: 22.49)
- Josiane Sardine (Similarity score: 24.53)
- Cora Ravioli Bœuf (Similarity score: 25.55)
- Bahadourian Pâte À Filo (Similarity score: 26.56)
- Murat Feuille De Baklava 500 Gr X 20 Arev (Similarity score: 26.56)
- Georgia Peach Products Inc Lasagna Sheets (Similarity score: 27.88)
- Georgia Peach Products Inc Gluten Free Orzo (Similarity score: 27.88)
- Georgia Peach Products Inc Cavatelli Pasta (Similarity score: 27.88)
- Cotes De Porc À La Mexicaine (Similarity score: 28.21)
- Maître Jacques Côte De Porc A La Mexicaine (Similarity score: 28.21)
- Cianna's Italian Easter Bread (Similarity score: 31.85)
- Connell Bakery Connell Bakery Bagel (Similarity score: 32.61)
Ingredients List
- Italian Arborio Rice
- Vegetable
- Black Pepper
- Italian Seasoning
- Turmeric
- Garlic Granulated And Saffron
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)