Passata di Pomodoro
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 105kj (26 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 105kj (26 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 1 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.6g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.6g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 1 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 3.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Deco’ Passata Di Pomodoro (Similarity score: 0.00)
- Passata Di Pomodoro (Similarity score: 0.00)
- Alcachofas (Similarity score: 4.60)
- Lindsay Extra Large California Ripe Pitted Olives (Similarity score: 5.83)
- Thiriet Chou Vert (Similarity score: 5.95)
- Passata Di Pomodoro (Similarity score: 7.08)
- Passata Di Pomodoro Lungo Giallo Di Capaccio Biologico (Similarity score: 7.55)
- Dr Mcdougall's Lower Sodium Soup (Similarity score: 8.54)
- Super Greens Blend (Similarity score: 9.45)
- Mama, Sierra Soups Mama Sorrenti's Minestrone (Similarity score: 9.72)
- Market Organic Baby Spring Mix (Similarity score: 10.52)
- Spring Mix (Similarity score: 10.52)
- Earthbound Farm, Earthbound Farm Llc Spring Mix (Similarity score: 10.52)
- Winter Mix Salad Greens (Similarity score: 11.11)
- Dole Spring Mix & Greens (Similarity score: 12.15)