Pasquier 2 maxi macarons
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1807kj (432 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1807kj (432 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 2 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 21 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 9.6g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.6g |
| Saturated Fat | 6.5g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 32.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 32.5% |
| Saturated Fat Value | 6.5g |
| Score | 21 |
| Sodium | 68mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68mg |
| Sugars | 51g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 51g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Coffret Délice 12 Macarons (Similarity score: 16.12)
- Chateau Blanc French Macaron (Similarity score: 20.87)
- Lunes De Noël Glacées (Similarity score: 22.12)
- 12 Macarons Au Chocolat (Similarity score: 23.44)
- Macaron Au Chocolat (Similarity score: 23.44)
- Sunkist Growers Inc Sunkist, Trail Mix Mango Dark Chocolate Blend (Similarity score: 24.69)
- Cora Assortiment De Macarons (Similarity score: 24.79)
- Macarons (Similarity score: 25.20)
- Delhaize Macarons (Similarity score: 26.29)
- Tangled Tree, Aloha Mix (Similarity score: 28.45)
- Cooper Street Cookies Llc Cookies (Similarity score: 28.50)
- Our Family, Nash Finch Company Our Family, Trail Mix, Fruit & Nut (Similarity score: 29.25)
- Simply Raw Melro‘s Best Double Brownie Peanut (Similarity score: 29.73)
- Smart Sense, Sears Roebuck And Co Smart Sense, Trail Mix (Similarity score: 30.94)
- 10 Grands Macarons Pâtissiers (Similarity score: 31.03)
Ingredients List
- Sugar
- Corn Starch
- Barley Malt Extract
- Colour
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Gelling Agent
- Stabiliser
- Acid
- Foaming Agent
- Egg
- Milk
- Soya
- Gluten
- Almond
- Sesame Seeds
- Sulfite
- Nut
- Almond
- Semi Skimmed Milk
- Palm Fat
- Wheat Flour
- Chocolate
- Skimmed Milk Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)