Pascual Yaourt banane
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1648kj (394 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1648kj (394 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.4g |
| Saturated Fat | 1.5g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 68.18181818181817% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68.2% |
| Saturated Fat Value | 1.5g |
| Score | 5 |
| Sodium | 44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44mg |
| Sugars | 13g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 13g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Milkana,savencia Milkana (Similarity score: 0.00)
- Danone (Similarity score: 13.96)
- Larsa Yogur Vainilla (Similarity score: 14.31)
- Yoplait Panier Standard Mg Fruits Rouges 125gx8 (Similarity score: 17.26)
- Zuzu Zuzu (Similarity score: 17.82)
- Mlekovita Jogurt Polski (Similarity score: 17.98)
- Natali,nat Ali,nature & Aliments Crème Dessert Chocolat Intense (Similarity score: 19.49)
- Rochambeau Crème Anglaise (Similarity score: 20.01)
- Los Combos Yogur Cremoso Con Trocitos Cítricos (Similarity score: 20.38)
- Chabrior Préparation Pour Flan Entremet Saveur Vanille (Similarity score: 20.76)
- Danone Danonino (Similarity score: 22.40)
- Yaourt De Savoie (Similarity score: 27.14)
- Bio Soleil Sablés Chocolat Équitable (Similarity score: 29.73)
- Carrefour Bifidus Con Trozos De Ciruelas Pasas (Similarity score: 30.49)
- Delhaize Yaourt Grenade Bio (Similarity score: 30.81)