Parmesan pasta sauce
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 234kj (56 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 234.0kj (56 calories/kcal) |
| Fiber | 1.6 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1.6g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.6g |
| Saturated Fat | 0.4g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 33.333333333333336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.3% |
| Saturated Fat Value | 0.4g |
| Score | 3 |
| Sodium | 360.0mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 360.0mg |
| Sugars | 5.6g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pork Ramen (Similarity score: 10.41)
- Signature Kitchen Hearty Beef Soup With Country Vegetables, Country Vegetables (Similarity score: 11.81)
- Roundy's Roundy's, Select, New England Style Clam Chowder (Similarity score: 11.99)
- Bionova Sauce Barbecue (Similarity score: 12.88)
- Harris Teeter Chicken Tortilla (Similarity score: 13.18)
- Spicy Beef And Vegetable Soup (Similarity score: 14.98)
- Steak & Potato (Similarity score: 15.53)
- O Organic Chicken Tortilla Soup (Similarity score: 15.89)
- Casino Ca Vient D'ici,casino Soupe De Poissons À La Sétoise (Similarity score: 16.21)
- Italian Style Wedding Soup With Meatballs (Similarity score: 16.88)
- Kroger Cream Of Chicken Condensed Soup (Similarity score: 17.05)
- Classico,new World Pasta Company Parmesan And Romano Pasta Sauce (Similarity score: 17.07)
- Steak & Potato Chunky Soup, Steak & Potato (Similarity score: 17.44)
- Chunky Steak & Potato Soup, Chunky Steak & Potato (Similarity score: 17.44)
- Steak & Potato Chunky Soup, Steak & Potato (Similarity score: 17.44)