Paris brest chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1042kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1042kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.8g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.8g |
| Saturated Fat | 3g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 18.75% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.8% |
| Saturated Fat Value | 3g |
| Score | 5 |
| Sodium | 180mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 180mg |
| Sugars | 9g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cashew Harissa Dip (Similarity score: 10.18)
- Buffalo Style Chicken Pasta Salad, Buffalo Style Chicken (Similarity score: 14.61)
- Asia Mini Nem Poulet X6 (Similarity score: 16.85)
- Oatmeal Littles — Blueberry (Similarity score: 19.29)
- Pain Precuit (Similarity score: 21.72)
- Crustarmor 90g Rillettes Saumon Creole Crustarmor (Similarity score: 21.96)
- Pita Pal Ancient Grains With Kale (Similarity score: 22.38)
- Taboulé Aux Légumes Frais (Similarity score: 22.50)
- Sandwich De Atún Con Tomate (Similarity score: 22.87)
- Spice Bun (Similarity score: 23.19)
- Eclair Vanille (Similarity score: 24.33)
- Fresh Spinach Dip (Similarity score: 27.63)
- Chicken Thighs (Similarity score: 28.18)
- Filet De Colin D Alaska Meunière (Similarity score: 28.19)
- Filets De Merlan Panés (Similarity score: 28.19)