Paris Brest
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1004kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1004kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.9g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.9g |
| Saturated Fat | 2.3g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 23% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 23% |
| Saturated Fat Value | 2.3g |
| Score | 8 |
| Sodium | 136mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 136mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Leaderprice Profiteroles (Similarity score: 12.23)
- Eclairs Au Chocolat X4 (Similarity score: 18.65)
- Eclair Au Chocolat (Similarity score: 22.12)
- Fantoche Sport Alfajor Chocolate (Similarity score: 22.91)
- Jock Jock Pâte À Canelés Doypack (Similarity score: 23.13)
- Chocolate Sandwich Cookie Crumb & Chocolate Cookie Swirl Frozen Dessert, Chocolate Sandwich Cookie Crumb (Similarity score: 24.39)
- Peanut Butter, Chocolate Fudge Swirl & Dark Chocolate Chip Dairy Free Frozen Dessert, Peanut Butter Fudge Chip (Similarity score: 27.02)
- Profiteroles (Similarity score: 27.27)
- Eclairs Au Chocolat E Leclerc (Similarity score: 27.36)
- Tofutti Tofutti, Milk Free Dessert Bars (Similarity score: 29.98)
- Rtd Orig Rich Choco Size P Ready To Drink Original (Similarity score: 30.39)
- Four Seasons Lattice Pie (Similarity score: 31.29)
- Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 31.63)
- Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 31.64)
- Éclair Au Chocolat (Similarity score: 32.19)