Paris brest
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1552kj (371 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1552kj (371 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.5g |
| Saturated Fat | 8.6g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 31.851851851851848% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 31.9% |
| Saturated Fat Value | 8.6g |
| Score | 16 |
| Sodium | 163.99999999999997mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 164mg |
| Sugars | 18g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Paris Brest (Similarity score: 0.00)
- Paris Brest (Similarity score: 8.01)
- Croissant Senza Latte E Uova All’albicocca (Similarity score: 15.74)
- Piccole Bugie (Similarity score: 19.78)
- Piaceri Mediterranei Plum Cake (Similarity score: 19.82)
- Cheesecake (Similarity score: 22.15)
- Kool Tart Tart (Similarity score: 25.34)
- Nestle Nesquik (Similarity score: 26.13)
- Nestlé Nesquik Céréales Chocolat (Similarity score: 26.42)
- Lund & Byerlys Lemon Tart (Similarity score: 26.96)
- Sorli Discau Bolitas De Miel (Similarity score: 27.78)
- Fresh Fruit And Oat Bar (Similarity score: 28.04)
- Nesquik Nesquik Alphabet (Similarity score: 28.09)
- Nestlé,nesquik Nesquik Alphabet (Similarity score: 28.11)
- Tesco Caramel Rice Cakes (Similarity score: 28.38)