Paragon Potato Farms Inc. Take & Shake Potatoes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 372kj (89 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 372kj (89 calories/kcal) |
| Fiber | 2.1 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 2.05g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.05g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -1 |
| Sodium | 164mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 164mg |
| Sugars | 2.74g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.74g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- H E Butt Grocery Company Roasted Red Potatoes (Similarity score: 8.38)
- Thai Style Mango Chicken Bowl With Rice Noodles, Thai Style Mango Chicken (Similarity score: 13.37)
- Haggen Black Beans (Similarity score: 13.85)
- Black Beans (Similarity score: 13.85)
- Irene's Bakery Gourmet Kitchen Irene's, Sweet Potato Bites (Similarity score: 14.79)
- Randall Deluxe Navy Beans (Similarity score: 15.42)
- Ma Salade Du Potager Carotte Rapée (Similarity score: 15.54)
- Carottes Râpées (Similarity score: 15.54)
- Cuban Style Long Grain Rice & Black Beans With Savory Spices, Cuban Style (Similarity score: 18.53)
- Filotea Italy Sugo Al Tonno (Similarity score: 18.98)
- Fat Free Refried Beans (Similarity score: 19.68)
- Karine & Jeff Soupe Provençale (Similarity score: 20.76)
- Karine & Jeff Soupe Provencale (Similarity score: 20.76)
- Sauce Bolognaise Au Soja (Similarity score: 21.02)
- Ratatouille Provencale (Similarity score: 21.22)
Ingredients List
- Potato
- Red Bell Pepper
- Dehydrated Onion
- Lemon Juice
- Onion Powder
- Soy Protein Isolate
- Paprika
- Coriander Leaves
- E330
- Dehydrated Parsley
- Natural Flavouring
- Sugar
- Contains Two Percent And Less Of Silicon Dioxide As An Anti Caking Agent
- Tomato Powder
- Salt
- Fortified Wheat Flour
- Palm Oil
- Modified Tapioca Starch
- Spice
- Garlic Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)